Uptime Bilişim

Online E-Ticaretin Bilinmesi Gereken SırlarıOnline E-Ticaretin Bilinmesi Gereken Sırları
 • Online E-Ticaretin Bilinmesi Gereken Sırları

   

  Online E-Ticaretin Bilinmesi Gereken Sırları

   

   

  Günümüzün en çok tercih edilen ve popüler mesleklerinden bir tanesi olan online e-ticaretin bilinmesi gereken yanlarını ve izlenmesi gereken doğru yol stratejilerini sizler için yazımızda değerlendiriyoruz.

  Online E-Ticaret kavramı ilk olarak 1995 li yıllarda internet kullanımının yaygınlaşması ile ortaya çıkmış  , 2000 li yıllarda büyümeye başlamış  , 2005 li yıllarda büyük markaları izinden getirmiş ve günümüz 2021 yılında insanlar için vazgeçilmez bir noktaya gelmiştir.

  Şuan günümüz insanları gerek ekonomi şartları gerek kendi işini yapma düşüncesi ile  2021 yılında tam tamına 308 bin 145 kişi ile  online e-ticaret sürecini devam ettirmeye çalıştı fakat neyazık ki 2021 yılında online  e-ticarete yönelen bu yüksek kısmın %70 lik kısımı beklentilerini karşılayamadan iflas etme noktası na gelerek online e-ticaret sürecini devam ettiremedi.

  Evet şimdi gelelim online e-ticaret de başarılı olmamız için bilmemiz gereken püf noktalara ;

  İlk aşamamız online E-Ticarete başlamamız için bir kurumsal e-ticaret web sitesine ihtiyacımız var, online e-ticaretin ilk aşaması olan web sitesi kurulumu yapılırken uzun vadede hesaplar yapılmalı ve alt yapısı güçlü olan bir sistem entegrasyonu yapılmalıdır aksi halde firmanızın büyümesi zorlaşır hatta imkansız noktalara gelebilir.

  Daha sonrasında firma olarak e-ticaret sektöründe   üreticimiyiz yada aracımıyız bu iki temel kavramın cevabını nitelendirmek bir nevi e-ticaretinizin geleceği konusunda doğru bilgiler vermekte, üretici iseniz üretim maliyetleri , aracı iseniz ürün maliyetleri hesaplaması ve ona göre yol izlenmesi ,fiyat belirlenmesi , olası olumsuzlukların hesaplanması (iadeler, stok problemleri) gibi koşulların önceden planlanıp ona göre sitenizin kurgulanması olası ciro kayıplarınızı önler ve uzun vadede büyümenize kolaylıklar sağlar.

  Bir diğer aşamalara göz atacak olursak firmamızın internet ortamında  bir siteye sahip olması dışında sosyal medya hesaplarıda olmalıdır(instagram,facebook,twitter).

  Firmanıza ait sosyal medya hesapları sayesinde doğru kitleye kolayca ulaşabilir ve sitenizin trafiğini arttırabilirsiniz bunların yanı sıra kurumsal görünmek( kitlenize güven duygusu aşılamak ) içinde sosyal medyalarda aktif olmak çok önemlidir.

  Reklam aşaması : E-Ticaret de marka bilinirliği açısından reklama çıkmak oldukça kritik bir noktadır, doğru reklam stratejisi (Google Ads) reklamları sayesinde firma tanınırlığınızı arttırabilir ve satışlarınıza doğrudan etki edebilirsiniz. Fakat şunu bilmelisiniz ki reklamlar artık göründüğü gibi kolay değil önceden parayı veren düdüğü çalar mantığı ile ilerleyen Google ads reklamları günümüzde çok fazla insanların e-ticaret sektörüne atılması ve çok fazla reklam talebi olması neticesinde belirli kriterler ve kurallar neticesinde düzenlendi. Gelelim doğru reklam stratejisine Google reklamlarınızın dönüşüm oranlarınızı arttırmanız için hayati önem taşayan kriter tabikide seo ( Search Engine Optimasion ) Google reklamlarına taleplerin fazla olması neticesinde artık Google tarafında  en iyi ve doğru seo çalışmasını yapan web siteleri daha üst sıralarda çıkıyor, Google  arama yapan kullanıcılarını doğru seo çalışmasını yapan  bu sitelere yönlendiriyor ve reklam dönüşümlerinizin artmasını sağlıyor. Unutmayın yanlış yada yapılmamış bir seo çalışmasi ile reklama çıkmak denize atılmış iğnesiz oltaya benzer.

  Bu aşamaları doğru kurgulayıp uyguladıktan sonra yapmanız gereken son bir şey ürün fiyat analizi (rakip satıcı firmaların sizin ürünlerinize yapmış olduğu fiyatlandırmalar), ürün görsel kalitesi ve gerekli açıklama yazıları ele aldığımız kritik notları göz önünde bulundurarak ilerlediğiniz sürece başarısız olmanız nereyedeyse imkansız !

aradığınızı bulamadınızmı ?
www.uptimebilisim.com
uptimebilisim.com