Uptime Bilişim

E-Ticaret Paketleri E-Ticaret Paketleri

   

  E-Ticaret Nedir ?

   

  Ürün veya hizmetlerin elektronik ortamda (internet) web sitesi gibi satış yapabilme olanağı sağlayan internet platformları ile tüketiciler(müşteri) ile buluşduğu ticaret ortamına  e-ticaret denir. Günümüz teknolojnisinin hızla ilerlemesi ve internet kullanımının hızla yaygınlaşması ile insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri doğrudan internet tabanlı olmaya başlaması , teknolojinin günümüzde hayatımızın vazgeçilmez bir parcası haline gelmesine neden olmuştur. Teknolojinin ve internet dünyasının bu denli hızla gelişmesi ve hemen hemen bütün sektörleri kapsaması  dolayısı ile  tüketiciler tüm ihtiyaçlarını ve hizmetleri internet üzerinden hızlı,güvenli ve basit bir şekilde giderebilme yolunu terçih etmeye başladı. Tüketiciler tarafından  e-ticaret'e  talep bir hayli fazla olunca üreticiler de e-ticaret yapma yolunu terçih etmeye başladı. Günümüzün popüler mesleklerinden bir tanesi haline gelen e-ticaret de nelere dikkat etmelisiniz, nasıl e-ticarete başlamalısınız ? gibi e-ticaret de dikkat etmeniz gereken önemli hususları kalemimize aldık. Gelin hep beraber doğru e-ticaret nasıl olmalı ? birlikde inceleyelim...

   

  Neden E-Ticaret  ?

   

  Günümüz internet teknolojisinin (google, yandex..) A'dan Z' ye tüm sektörleri kapsaması ve ürün hizmet yelpazesinin çok geniş olması  dolayısı ile  insanlar aradığı herşeyi hemen hemen internet (google,yandex..) platformları üzerinde bulma imkanına kolay bir şekilde sahip oldu. İnternet üzerinde verilen ürün ve hizmet yelpazesinin çok geniş olması  basit, yorucu ve sıra beklemeden  alışveriş yapabilabilmesi, güvenli ve daha uygun fiyatlar ile ürün ve hizmet alınabilmesi, alınan ürünlerin ve hizmetlerin bütün detaylarının öğrenilebilmesi ve fiyat karşılaştırması yapılabilmesi gibi birçok insan hayatını kolaylaştıran ve bilgi alışverişini güvenli bir şekilde hızlandıran etkenler  E-Ticarete olan talebi arttırmakla birlikte teknolojinin hızla gelişmesi ile  E-Ticaret yapan firmaların hızla büyümesi ve gelişmesi için oldukça önemli ve bir hayli fazla katkı sağlamaktadır.

   

  Sizde E-Ticaret Yapmak mı İstiyorsunuz ?

   

  Günümüz internet teknolojisi, firmaları ve insanları E-Ticaret yapmaya teşvik etmektedir. Öyle ki geçtiğimiz 2020 yılında internet üzerinden 1 milyar 366 milyon sipariş ve toplam 136 milyar ciro elde edilmiş ve durum böyle olunca  insanlar bir hayli fazla  E-Ticarete yoğun talep yöneltmektedir. Fakat yoğun talep olan E-Ticarete giren girişimcilerin ve firmaların ne yazık ki  %15 başarılı ve %85 başarısız olmakla beraber ciddi yatırım kaybı yaşamaktadır. Bu yolda profesyonel firmalardan E-Ticaret hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz.Şunu bilmelisiniz'ki hiçbirşey dişarıdan görüldüğü kadar kolay ve basit  değil. Böylesi detaylı bir e-ticaret projesine başlamadan önce bizler gibi e-ticaret danışmanlığı hizmeti sağlayan ajanslardan destek almanızı öneriyoruz. Aşağıda siz değerli e-ticaret adayları için dikkat etmeniz gereken önemli hususları kalemimize aldık.

   

  DİBİNİ GÖRMEDİĞİNİZ SUDAN UZAK DURUN !

   

  E-Ticaret'De Başarısız Olmanın Nedenleri 

   

  Doğru satış stratejisinin uygulanmaması  

  Rakip firmalarının analizinin yapılmaması.

  . Ürün stok sayısı (üretiminin aksaması ve tedarikçi sorunları)

  Verilen ürün ve hizmetin rakip firmalar ile fiyat karşılaştırılmasının yapılmaması.

  . Müşteri analizinin yapılmaması.

  . Ürün satış yelpazesinin dar tutulması ( pazar entegrasyonları trendyol, hespiburada, n11, amazon, gitti gidiyor vb. )

  . Google seo (arama motoru optimizasyonunun yanlış yapılması)

  . Site hızının yavaş olması

  . SSL ve Güven Damgası

  . Yanlış bütçe yönetimi

  . Site içi optimizasyonun eksik veya hatalı yapılması.

  . Hatalı reklamların uygulanması.

  . E-ticaret süreçlerinde profesyonel bir danışmanlık alınmaması tüm süreçleri tek bi personel veya tek bir ajans üzerinden yürütülmesi.

  . Doğru alt yapının oluşturulmaması.

  . Günümüz teknolojisinin takip edilmemesi ve sitenizin güncel kalmaması.

  Ürün Üretimindeki Aksaklıklar Ve Tedarikçi Sorunsalı

  . Ürün görselleri, açıklama, ürün adı gibi bir çok alanların profesyonelce hazırlanmaması.

  . Pazar yeri, muhasebe,sanal pos veya kargo entegrasyonu gibi entagrasyon süreçlerinin birbirinden kopuk olması.

  . Ürün fiyatlandırılmasının yanlış yapılması. (rakip firmalar ile ürün fiyat karşılaştırılması yapılmalı)

  . Müşteri güveni ve memnuniyeti sağlamamak gibi bir çok neden ne yazık ki  E-Ticarete giren girişimcilerin başarısız olmasına neden olmaktadır. Sizde E-Ticaret yapmayı düşünüyorsanız yukarda belirtmiş olduğumuz maddeleri eksiksiz yerine getirebilmelisiniz aksi takdirde ne yazıkki başarısız olacaksınız. 

   

  Doğru Satış Stratejisi

   

  Doğru satış stratejisi ile internet platformunda hedeflenen satışların gerçekleşmesi ve geliştirilebilmesi için doğru satış stratejisine sahip olmanız gerekmektedir.Vermiş olduğunuz hizmete uygun doğru satış stratejisi ile başarı kaçınılmaz olacakdır. (Sezon sonu indirimleri,seçili ürünlerde indirim,sepette indirim vb. kampanyalar).

   

  Rakip Firmaların Analizinin Yapılması

   

  İnternet üzerinde vermiş olduğunuz hizmeti veren firmaların doğru tespiti ve analizi sizi herzaman bir adım önde olmanızı sağlayacak ve hızlı yükselmenize olanak sağlayacak en büyük etkenlerden birtanesidir. Sizler ile aynı sektörde hizmet veren e-ticaret firmaları ile kendi e-ticaret firmanızı karşılaştırarak firmalarınızın eksi yönlerini tespit ederek giderebilir ve yenilikçi çözümler üretebilirsiniz. 

   

  Müşteri Analizinin Yapılması

   

  E-Ticaret web Sitenizi ziyaret eden ve alışveriş yapan müşterilerinizin işini kolaylaştıracak tasarımlar , ilgilerini çekecek ürün görselleri, hangi müşterilere hitap ettiğinizin analizi ve onların sitenizde uzun süre kalmaları, müşteri tarafında bir olumsuzluk varsa onun tespiti ve giderilmesi gibi çözümler satışlarınızı doğrudan etkiler. Gelişmiş alt yapı sistemleri ile e-ticaret sitenizde ürünlerinize tıklayıp alışveriş yapmadan sitenizi terk eden, alışveriş yaparken sorun yaşayan müşterilerinize ulaşabilir ve müşteri sorunlarını hızlıca birebir çözümleyerek satışa dönüştürebilirsiniz.

   

  Ürün Üretimindeki Aksaklıklar Ve Tedarikçi Sorunsalı

   

  E-Ticaret mağanız var ise mutlak en önemli kurallardan bir tanesi mağazının stok sorunu yaşamamasıdır. Üretimdeki yada ürünlerinizi bir tedarikci firma aracılığı ile satıyor iseniz tedarikçiniz ile yaşadığınız stok problemleri ürün çeşidinizin azalmasına ve müşteri memnuniyetsizliğine sebep olur. E-Ticaret mağanızdaki her ürünün stokları kontrol altına alınmalı azalan stoklar güncellenmelidir.

   

  Satış Analizi Yapılmaması

   

  Bir E-Ticaret web sitesine sahip iseniz  e-ticaret web sitenizin  performansının yapılması (site hızı, satış analizi vb.)ve raporlanması gün sonunda elde edeceğiniz cironun uzun vaadede artışı ile doğru orantılıdır. Örneğin gün icerisinde yapmış olduğunuz satışları raporlayarak hangi üründen çok fazla satıyorum? hangi ürünümden az satış yapıyorum? müşterilerimin tarafıma olan olumlu ve olumsuz geri dönüşleri neler ? bu tarz müşteri memnuniyetini arttıracak doğrudan çözüm odaklı yaklaşım ve memnuniyet anlayışı ile cirolarınızı arttırabilir ve müşterilerinizin alışveriş performansını arttırabilirsiniz.

   

  Ürün Satış Yelpazesinin Dar Tutulması

   

  Vermiş olduğunuz hizmetin internet platformunda sadece size ait bir E-Ticaret web sitesinde değil farklı ve iyi durumdaki pazar yerlerinde (trendyol,hepsiburada,n11,gitti gidiyor, amazon vb) sergilenmesi hem markanıza değer katmanızı hemde satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olur. (Bu tarz farklı e-ticaret platformlarında komisyon üçreti alınmaktadır).

   

  Google Seo(arama motoru optimizasyonu)

   

  Google seo yani arama motoru optimizasyonu her E-Ticaret web sitesi için kritik bir öneme sahiptir. E-Ticaret sitenizin tasarımı ,yazılımı,yapısı,içeriği,doğru meta tagları, doğru title ve description kullanımı,sayfa dil etiketi,401 sayfaların tespiti,kırık link tespiti,ıframe yapısı,favicon kullanımı, sunucu yapılandırması ,doğru anahtar kelime seçimi,özgünlük,h1 ve h6 tagları,mobil uyumluluk(responsive),sitenizin hızı,sitenizdeki url ler,temiz kod yapısı,robots ve site mapın doğru yapılandırılması,görsel ve ürün alt etiketleri ,sosyal medya tagları,kullanıcı deneyimi,doğru trafik,sürekli güncel kalma,backlink(dış seo) gibi uygumalar  google tarafında hızlı tanınmanızı ve sıralamalarda üst sıralara çıkmanıza ve cironuzu arttırmanıza çok büyük katkı sağlar.

   

  Site Hızı (site speed)

   

  E-Ticaret sitelerinde en önemli konulardan bir taneside sitenizin hızlı açılmasıdır, Özellikle müşterilerinizin alışveriş yapmasını en çok etkileyen faktörlerden birtanesi olan sitenizin hızını maximum seviyede optimize etmelisiniz. E-Ticaret sitenize yüklemiş olduğunuz ürün görsellerinin maximum kalite ve minumum boyutlarda (max150 kb resim görseli tavsiye ediyoruz). Boyutları fazla içeriklerden kaçınarak sitenizin hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Siteniz nekadar çok geç açılır ise bir okadar müşteri kaybı yaşarsınız.

   

  Ürün Detay Kısımlarının Eksik Olması

  E-Ticaret web sitenizde vermiş olduğunuz hizmetin yada satış yapacağınız ürünlerin görselleri, ürün adları ve açıklama yazıları doğru ve öz olmalıdır. Ürünlerinizde kullanacağınız görsellerin kalite ve çeşitliliğini arttırarak ve yazacağınız ürün detay hakkındaki yeterli açıklama yazıları ile müşterilerinizin ürünleriniz hakkında gerekli bilgi ye sahip olmaları ile güven li alışveriş yapmalarını sağlar ve satış dönüşüm oranlarınızı arttırabilirsiniz.

   

  SSL ve Güven Damgası

   

   

  Bir E-Ticaret web sitesinize sahip iseniz bu iki sertifikayı mutlaka almalısınız. SSL Sertifikası e-ticaret web sitenizin google tarafından doğrulanarak ilgili web sitesinin güvenli olduğunun göstergesidir. Bir diğer sertifikamız güven damgası ise e-ticaret site sahipleri için zorunlu kılınmış tüketicilerin(müşterilerin) ve satıcı(e-ticaret site sahipleri) nın haklarının korunması kapsamında getirilmiş ilgili e-ticaret sitesinde güvenli alışveriş yapıldığının göstergesi olarak kullanılan sertifikalardır. (genellikle ssl ve güven damgası olmayan web siteleri alt sayfalarda çıkmakla beraber çok nadir terçik edilmektedir).

   

  Yanlış Bütçe Yönetimi

   

  E-Ticaret sitenizin devamlılığı için doğru bütçe yönetimi çok önemlidir. E-Ticaret sitenizin internet platformunda pazarlamasının kademeli olarak yapılmaması , E-Ticaret sitenizin eksiklerinin tespit edilmeyip giderilmemesi, gelir gider tespitinin yapılması gibi yanlış bütçe kullanımı kar marjınızın azalmasına ve cironuza olumsuz etkilenmesine sebep olur.

   

  Profesyonel Danışmanlık Hizmeti Alınmaması

   

  Google seo , pazarlama gibi E-Ticaret siteniz için hayati önem taşıyan uygulamaların dışarıdan profesyonel destek alınarak yapılması gerekmektedir. Unutmayın ki google sürekli güncelleniyor.sitenizin  eksiklerinin tespit edilip analizinin yapılması ve giderilmesi hem kısa hemde uzun vaadede geri dönüşüm oranlarınızı arttırır.Hayal kırıklığına uğramamanız ve ciro kaybı yaşamamanız için bilir kişilerden profesyonel danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz.

   

  E-Ticaret Sitesi Fiyatlandırılması

   

  Bütün E-Ticaret siteleri alt yapı ve tasarım olarak birbirinden farklıdır.Bunun temel sebebi müşterinin talepleri doğrultusunda gerçekleştirilmesidir.Öncelik olarak E-Ticaret siteniz var mı ? E-Ticaret sitem var fakat verim alamıyorum? Sizlerden gelen talep doğrultusunda ihtiyacınız karşılanmakda ve farklı fiyatlandırılmaktadır.

   

   

  PAKET ORTALAMA FİYAT
  Başlangıç Paket 4.000₺ - 7.000₺
  Orta Seviye Paket 8.000₺ - 13.000₺
  İleri Seviye 15.000₺ - 25.000₺
  İhracat Dahil İleri Seviye 25.000₺ ++

   

   

  Ortalama E-Ticaret paketleri tabloda görmüş olduğunuz fiyatlardan başlamaktadır.(alt yapı sağlayıcısına göre değişiklik gösterebilir). 

   

  E-Ticaret web sitesi paketi seçerken dikkat etmeniz gereken ön önemli husus kullanacağınız paketin uzun vaade de tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak alt yapı ve modüllere sahip üst düzey verimlilikde olması ve sürekli güncel kalmasıdır. Gelin hep beraber bir kaç e-ticaret modülü ve ne işe yaradıklarına hep birlikde bakalım.

   

  E-Ticaret Modülleri

   

   E-İhracat Modülü

   

  E-Ticaret yapıyor ve yurt dışınada satış yapıyor iseniz E-İhracat modülü kullanmanız gerekmektedir. E-İhracat modülü e-ticaret de yurt dışında ki pazar yerleri (AliExpress,Taobao, Otto gibi ) ile entegrasyon yazılımı, yurtdışında çalışacağınız kargo firması ile kargo entegrasyonu yazılımı, Satış yapacağınız ülkenin diline göre ayrı yazılım, çoklu para birimi için yazılım, bölgesel ürün fiyatlandırma yazılımı gibi e-ihracat da işlerinizi kolaylaştıracak hizmetleri kapsar. E-İhracat yapmak firmalar için çok kaarlı gözüksede dezavantajlarıda çok can sıkıcıdır. Örneğin yurt dışı siparişlerinizden iade almak e-ihracat yapan firmaların korkulu rüyası haline gelmektedir. Maalesef yurt dışı iadeleri genellikle gümrüğe takılmaktadır, bu yüzden e-ihracat yapar iken ürün görsellerine, ürün açıklamalarına, ürün paketlemelerine özen göstermelisiniz.

   

  Fatura Modülü

   

  E-Ticaret de her siparişlerde fatura yazdırmanız zorunludur. E-Ticaret de fatura modülü fatura kesim işlerinizi otomotize ederek kolaylaştırır.

   

  Sms Modülü

   

  E-Ticaret web sitenizde müşterilerinize bilgilendirme olarak kullanabilceğiniz sms modülü sayesinde müşterilerinizin siparişlerinin durumu hakkında (siparişiniz alındı, kargoya verildi, teslim edildi, iade edildi) bilgilerini iletebilir ve müşteri memnuniyetinizi arttırabilirsiniz.

   

  Filtreleme(Arama) Modülü

   

  E-Ticaret web sitelerinde filtreleme (arama) seçeneği sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin aradığı ürüne daha kolay ve hızlı ulaşmasını sağlayan, ürün lerinizin stok kodu ve barkoduna göre tam eşleşerek sitenizde bulunmasını kolaylaştıran ve alışveriş dönüşümlerini arttıran sitenizde kullanılmasını tavsiye ettiğimiz modüllerden bir tanesidir.

   

  Dil Modülü

   

  E-Ticaret sitelerinde dil seçeneği, web sitenizin farklı ülkelerden giren yabancı kullanıcıların sitenizi tanımasını kolaylaştıran ve çok daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlayan olmaz ise olmaz modüllerden bir tanesidir. Dil modülü sayesinde siteniz farklı ülkelerden farklı insanlar tarafından bulunabilme ve tanınma imkanına sahip olur.

   

   

  Kur Modülü

   

  E-Ticaret web sitenizde farklı para birimleri ile satış yapmak mı istiyorsunuz ? Bu modül tam size göre ! ürünlerinize ülke, il, ilçe bazlı türk lirası, dolar, euro(güncel kur) ile ürün ve hizmet satışı yapabilme imkanı tanıyan kur modülü ile dileğiniz ülkede, ilde yada ilçede istediğiniz para birimi ile satış yapabilirsiniz.

   

  Blog Modülü

   

  Arama motoru optimizasyonuna (seo)  çok büyük katkı sağlayan, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olan blog modülü, e-ticaret web sitenizde vermiş olduğunuz ürün ve hizmet ile alakalı güncel bilgiler içeren sayfalar bütününe denir. Blog modülü kullanmak düzenli ve sistematik olmalıdır. Ortalama haftada 1 kez e-ticaret siteniz ile alakalı yazı yazmak google tarafında vermiş olduğunuz ürün ve hizmet ile aranan anahtar kelimelerinizde üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.

   

   

  Örnek blogda gördüğünüz gibi olması gereken doğru blog (haber) kısmı yer almaktadır. Sizlerde kendi ürün ve hizmetiniz ile alakalı içerikler(yazı) yazarak e-ticaret web sitenizin üst sıralara çıkmasını sağlayabilirsiniz.

   

  Kargo Entegrasyon Modülü

   

  E-Ticaret web sitenizde satın alınan ürünlerinizin çalışmış olduğunuz kargo firması (yurt içi, aras, mng, ups, sürat vb ) ile entegrasyonunu yaparak ilgili siparişlerinizin otomatik kargo ya işlenmesi ve müşterinizin siparişlerini kargo takip numaraları ile anlık takip etmelerini sağayarak müşteri memnuniyetini arttırabilir ve işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

   

   

   

aradığınızı bulamadınızmı ?
www.uptimebilisim.com
uptimebilisim.com