Uptime Bilişim

E-İhracatE-İhracat

  E-İhracat Nedir?

  Bir ülkede üretilen veya farklı bir ülkeden temin edilen mal veya hizmetin farklı ülkelerde farklı para birimleri ile genişletilmiş pazarda  satılması işlemine “E-İhracat ” denir. E-İhracat teknolojinin hızla gelişmesi ve yurt dışı kargo fiyatlarının düşmesi ve e-ihracat adına çıkartılan koruyucu yasalar ile günümüz ticaretinin popüler parçası haline geldi. Devlet teşviki, yüksek kar payı,  daha geniş müşteri kitlesi , marka büyümesi gibi firmalara birçok katkısı bulunan e-ihracata yönelim günümüzde bir hayli fazla olmaya başladı, fakat ne yazık ki e-ihracat yapmayı düşünen firmalarının yeterli bilgiye sahip olmadan e-ihracat denemeleri maalesef çoğunlukla başarısız olabiliyor. E-İhracat yaparken sisteminizi iyi kurgulamalı ve ilerideki temel ihtiyaçlarımızı karşılayacak alt yapı ve güce sahip olmalıyız. Gelin hep birlikte e-ihracat nasıl yapılmalı ? nelere dikkat edilmeli ? hep birlikte inceleyelim.

   

  E-İhracat Nasıl Yapılır ?

   

  Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ve getirdiği kolaylıklar sayesinde e-ihracat yurt dışı kitleli pazar yerleri yada kurumsal e-ticaret siteleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

   

  E-İhracatın Avantajları ;

   

  . Döviz kurları ile satış yapabilme imkanı

  . Düşük reklam maaliyeti ile ürünlerinizin geniş kitlelere hızla ulaşmasını sağlar.

  . Vergi muafiyeti ve Kdv iadesi alma imkânı

  . Devlet E-İhracat Teşviki

  . Bankalardan yüksek ihracat kredisi alma imkanı

  . Marka Tanınırlığı

  . Geniş kitlelere hitap etme, ciro artışı ve yüksek kaar elde etme imkanı

  . Potansiyel Müşteri Fazlalığı

  Günümüz E-İhracat Pazar Yerleri ;

   

  Amazon ,Etsy , AliExpress , Allegro, Zalando, cdiscount, joom, bol.com gibi yüksek kullanıcı sayısına sahip Pazar yerleri aracılığı ile ürünlerinizi yükleyebilir ve dilediğiniz ülke ve ülkelerde kolaylıkla satış yapabilirsiniz.

   

   

  E-İhracat da  Pazar Yeri Avantajları ;

   

  . Pazar yerlerinde sunulan dijital pazarlama yöntemleri ile daha düşük reklam maaliyeti ile ürünlerinizin geniş kitlelere hızla ulaşmasını sağlar.

  .Marka ve firma Tanınırlığını arttırma

  . Akıllı depo sistemleri ile ihracat yapılacak ülkede ürün depolama hizmeti.

  . Pazar yeri müşteri kitlesinden faydalanarak geniş kitlelere hitap edebilmek

  . Kolay rakip analizi yapabilme (ürün , fiyat karşılaştırması)

  . Ödeme sistemleri hizmeti (yurt dışı sanal pos hizmeti)

  . Anlaşmalı kargo hizmeti ve piyasaya göre uygun kargo fiyatları

  . Herhangi bir e-ticaret sitesi sahibi olmadan satış yapabilme imkanı

  .

  E-İhracat da Pazar Yerlerinin Dezavantajları

   

  . Komisyon vermek (Pazar yerleri elde edilen her satıştan belirli yüzdede komisyon almaktadir)

  . Mağaza kalite puanına göre ürün ve hizmet listeleme

  . Yüksek rekabet ortamı

  . Ürün ve hizmetlere ait görsel, yazı, açıklamalarda sınırlama , Pazar yeri kurallarına uyma zorunluluğu gerekli yerlerde para cezası ve ürün listeleme yasağı

  . Pazar yerindeki markaya ait müşteri kitlesi oluşturamamak , gelen ziyaretçiler ilgili Pazar yerinin kullanıcı olarak kalmakta

  . Re marketing kısıtlaması

   

  E-,İhracat da E-Ticaret sitelerinin Avantajları

   

  . Doğru seo ve adwors (reklam çalışmaları) ile siteye özgün geniş çaplı müşteri kitlesi oluşturabilmek

  . Marka tanınırlığını ve imajını arttırabilme imkanı

  .Pazar yerlerindeki gibi  komisyon vermemek

  .Ürün veya hizmet de belirli sınırlara takılı almadan istenilen fiyat ve özellikte hizmetinizi kendi sitenizde dilediğiniz gibi satışa sunabilme imkanı

  .Döviz kurları ile satış yapabilme imkanı ve yüksek ciro ile yüksek kaar payı kazancı elde edebilme imkanı

  . Hem E-Ticaret sitenizde hemde anlaşmalı Pazar yerlerinde entegrasyonlu satış yapabilme imkanı

  .

  Kurumsal E-Ticaret Sitesi İle Nasıl E-İhracat Nasıl Yapılır ?

   

  Kurumsal bir E-ticaret sitesine sahipseniz ve ihracat yapmayı düşünüyorsanız ve neler yapmanız gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz merak etmeyin doğru adrestesiniz. Gelin hep birlikte E-Ticaret siteniz ile nasıl E-İhracat yapabilirsiniz hep birlikte değerlendirelim.

   

  İlk olarak E-Ticaret sitenizin ;

   

  . İlgili ülke özelinde uzantılı domain adresine sahip olması , örneğin ingilizce dili geçerli ülkelerde ön plana çıkmak istiyorsanız en uzantılı gibi yurt dışı uzantısına sahip olmanız gerekmektedir.

  . Çoklu dil seçeneği ; yurt dışından sitenize gelecek ziyaretçilerin anlayabileceği dilde ( en , ar, al vb. ) satış yapmak istediğiniz ülkelerin dilinde sitenizin tamamını (slider, banner, ürün isimleri ve açıklamaları vb.) ilgili dilde optimize etmeniz gerekmektedir.

  . Yurt dışı için ilgili kargo firması ile anlaşma ( ups , ptt , fedex, aras , mng vb).

  . Yurt dışı sanal pos hizmeti (iyzico , pay tr , wepay vb. )

  . E-Ticaret siteniz dışında Pazar yerleri ilede satışlarınızı güçlendirmeyi düşünüyorsanız ilgili Pazar yeri entegrasyon programları satın almanız gerekmektedir , ilgili Pazar yeri entegrasyon programları sayesinde otomatik ürün aktarımları , stok fiyat ve sipariş aktarımları yapabilir ve tek bir panel üzerinden birden fazla Pazar yerlerinin kontrolünü sağlayabilirsiniz

  . İlgili ülkeler için çoklu para birimlerini sitenizde yer vermeniz gerekiyor ( usd ,euro vb ).

  . Lokasyon bazlı fiyat belirleme , örneğin Türkiyede farklı fiyat, Amerikada farklı fiyat , İngilterede Farklı fiyat belirleyerek dalgalanmalardan etkilenmeden kaar odaklı satış yapabilmeniz gerekmektedir.

   

  Evet hep birlikde E-Ticaret sitesi ile nasıl E-İhracat yapılır , E-İhracat Pazar yerlerinde satış nasıl yapılır ? Avantajları nelerdir ? Dezavantajları nelerdir ? gibi kritik konu başlıklarını kalemimizde ele aldık. Sizlerde yurt dışında satış yapmak istiyorsanız bu avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurarak bir e-ihracat sitesi kurarak ya da e-ihracat pazaryerlerinde mağaza açarak internetten satışa başlayabilirsiniz ve gerekli yerlerde profesyonel ajanslardan destek alarak devamlılığınızı sağlayabilirsiniz.

   

  Uptime Bilişim E-İhracat Danışmanlığı Hakkında Bilgi Almak İçin Tıkla.

aradığınızı bulamadınızmı ?
www.uptimebilisim.com
uptimebilisim.com